HAKKIMDA

Nil Avunduk

1954 yılında dünyaya geldim. Profesyonel sporculuk ve yoğun bir iş hayatının ardından 45 yaşımda geçirdiğim yüksek tansiyon hastalığı ile ilk defa hayatı ve kendimi gerçek anlamda sorgulamaya başladım.

O yaşıma kadar çok ağır migren rahatsızlıklarım oluyordu. Ama iki gün ağrılarla mücadele ettikten sonra geçiyordu. Yirmili yaşlarımdan itibaren vücudumun çeşitli yerlerinden çok sayıda kist aldırmıştım. Bu durum, her zaman strese ve iş yorgunluklarına bağlanıyordu. Ama o gün, yerdeki desenli bir halıyı tavanda gördüğümde yaşadığım ve ısrar ettiğim neyse, onun sonuna dayandığımı anlamıştım. Böylece o gerçek soruyu ilk defa sormuştum.

“BUNLARI NİYE YAŞIYORUM? BEN NEDEN HASTALANMIŞTIM?”

O andan itibaren sorduğum bütün soruların cevapları yaşamın mucizesi şeklinde içimden gelmeye başladı. Yaşadığım her olayın sebebinin benim inançlarımın bana yaşattığı neticeler olduğunu anladım. İnandığım ve bana öğretilen her şey bende çok çeşitli korkular oluşturmuştu.

Sorduğum soruların cevapları içimden çıktıkça ve yavaş yavaş bu cevaplar ile kendimi değiştirdikçe bir insanın gerçek değişimini sağlayan dünyadaki tek sistemi buldum. Ben bile değiştikten sonra herkes değişebilirdi.

Bulduğum bu sistemi önce kendim için uygulayıp kendi değişimimi gerçekleştirdikten sonra 2000 yılında, seminerler vermeye başladım.

Eylül 2007’ye kadar, yedi yıl boyunca İstanbul’un çeşitli yerlerindeki büyük otellerde, haftanın belirli günlerinde düzenli seminerler verdim.

  • Özel olarak İstanbul Büyük Kulüp Derneği’nde iş adamlarına ve iş kadınlarına seminer verdim.
  • Samsun’da Samsun Valisinin davetiyle Büyük Otel’de seminer
  • İki yıl boyunca her ay Ankara’da Çankaya Büyükhanlı Park Otel’de verdiğim seminerler,
  • Bir yıl boyunca İzmir’de her ay Anemon Otel’de verdiğim seminerler,
  • İki buçuk yıl süresince ayda iki kere Kıbrıs’ta Rocks Hotel ve Jasmine Court Hotel’de verdiğim seminerler.

Yaptığım seminerler için otel imkanları yeterli olmamaya başlayınca 2007 yılında
işletmesini kendimin yaptığı İstanbul, Beyoğlu’ndaki Park binasında seminerler vermeye başladım. Dört katlı ve 2.000 m2 kapalı alana sahip Park binasının dört adet seminer alanı bulunuyordu.

Park binasında düzenli olarak her hafta Salı ve Çarşamba günleri seminerler verdim. Bu seminerlerden Salı akşamları saat 19:00-21:00 arasında yapılan seminerler, internet üzerinden yapılan canlı yayınla Seminer sırasında dünyanın çeşitli yerlerinden aynı anda canlı olarak soru alıp seminer alanında cevaplandırdım. Üç yıl boyunca verdiğim bu seminerlere binlerce kişi katıldı.

Daha sonraki yıllarda seminerlerime Taksim’de bulunan The Marmara Otel’de devam ettim.
Yine aynı tarihlerde Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesinde biri öğrencilere biri de öğretmenlere ve yöneticilere olmak üzere iki seminer verdim.

2015 yılından itibaren ise devam eden çalışmalar ve seminerlerim 2021 yılı itibariyle sona erdi.

25.12.2017 tarihinde Nil Avunduk! Bir sorum daha var? adındaki ilk kitabımı çıkardım. Kitap yazmayı düşünmediğim bir zamanda, kızımın geçmişimize dair sorduğu sorulara cevap verirken, bir anda onun sorduğu soruları aslında yıllarca bana herkesin sorduğunu hatta sorma imkanı olmayan kişilerin de bana sormak istedikleri sorulara kendi kendilerine cevap verdiklerini fark ettim. Çünkü kızım hem soruyordu hem de anlattıklarımın karşısında çok şaşırarak, “Ben böyle görmemiştim. Ben böyle bilmiyordum,” gibi sözlerle kendi bildiklerini söylüyordu. Ama onun bildikleri ben değildim. Onun üzerine kızımın sorularını herkes öğrenmek ister diye ilk kitabımı çıkardım.
Bu kitapta bu sistemi yaşadığım olaylar sırasında nasıl keşfettiğimi ve o keşif anlarımda kendime nasıl uyguladığımı anlatıyorum.

Nil Avunduk! Oyun’u Anlattı… adındaki ikinci kitabımı 18.01.2019 tarihinde çıkardım.
İlk kitabımı yayınladığım sırada geçmişe ait birçok şey hatırlamıştım. Kitabı, hatırladığım şeylerin önemli olduğunu düşündüğüm ve bulduğum çalışma sistemini uygulamak isteyen kişilere yardımcı olacağını fark ettiğim için yazmıştım. Yıllar boyunca çok sayıda seminer verdiğim için kitapların da seminerler kadar etkili olduğunu anlamıştım.

Nil Avunduk! Oyun’u Anlattı… adındaki ikinci kitabımı 18.01.2019 tarihinde çıkardım.
İlk kitabımı yayınladığım sırada geçmişe ait birçok şey hatırlamıştım. Kitabı, hatırladığım şeylerin önemli olduğunu düşündüğüm ve bulduğum çalışma sistemini uygulamak isteyen kişilere yardımcı olacağını fark ettiğim için yazmıştım. Yıllar boyunca çok sayıda seminer verdiğim için kitapların da seminerler kadar etkili olduğunu anlamıştım.

11.03.2020 tarihinde üçüncü kitabım, Oyun’da Yönetmen Kim? çıktı. Dünyada oynanan oyunu anlattığım ikinci kitabımın hemen ardından bu kitabın çıkması gerekiyordu. Çünkü bizlere bu oyunu oynatan yönetmenin kim olduğunu tanımalıydık.

2020 yılının Mart ayında başlayan COVID-19 pandemisi sürecinde, yaşanan olaylarla ilgili, özellikle gelecekte neler olacağına ilişkin çok soru gelince, karantina günlerinde her hafta kendi gördüklerimi, kendi bakış açımla yorumlamaya başladım. Her hafta çıkan yorumlarım birkaç ay sonra kitap haline geldi.

Pandemi günlerinde yaşam şekli değişmeye başlayınca ben de online seminerler vermeye başladım. Her Pazartesi akşamı online seminerlerim canlı olarak yayınlanıyor. Seminerde hem çalışma yaptırıyorum hem de sorulan sorulara cevaplar veriyorum. Sorulara verdiğim cevaplar, bilinen ve beklenen klasik tariflerden ve herkesin baktığı yerden olmadığı için seminere katılanlara başka bir açıdan bakılabileceğini gösteriyor. Bu da devamlı döne döne yaşadığımız, aynı olayların içinde kaldığımız ortamlardan çıkılabileceğini anlatıyor.

Pazartesi akşamları canlı olarak yaptığım seminerlerde hem seminer sırasında hem de seminer öncesinde mail göndererek soru sorabiliyorsunuz.

Seminerin kaydı daha sonraki günlerde web sitesi üzerinden yayınlanıyor.

6 Temmuz 2020 günü başlayan online seminerlerim, 2021 yılı itibariyle sona erdi.